IKWH40N65WR6XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKWH40N65WR6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKWH40N65WR6XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 75A TO247-3-32
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench 650 V 75 A 175 W Through Hole PG-TO247-3-32
EDA/CAD Models
IKWH40N65WR6XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
1.09mJ (on), 570µJ (off)
Gate Charge
117 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
37ns/353ns
Part Status
Last Time Buy
Test Condition
400V, 40A, 27Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Reverse Recovery Time (trr)
79 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.85V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-32
Power - Max
175 W