IRFP4004PBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: ₱727.03403
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: ₱1,240.50193
Datasheet
N-Channel 40 V 195A (Tc) 380W (Tc) Through Hole TO-247AC
IRFP4004PBF
DigiKey Part Number
448-IRFP4004PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFP4004PBF
Description
MOSFET N-CH 40V 195A TO247AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
330 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8920 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
380W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 195A, 10V