IXTH500N04T2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Unit Price: ₱323.36000
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 384
Unit Price: ₱267.38000
Datasheet
In Stock: 0
N-Channel 40 V 500A (Tc) 1000W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH500N04T2
DigiKey Part Number
IXTH500N04T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH500N04T2
Description
MOSFET N-CH 40V 500A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
405 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
25000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1000W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.6mOhm @ 100A, 10V