JN1HS10PLKS2
DigiKey Part Number
JN1HS10PLKS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JN1HS10PLKS2
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Synthetic Resin
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
10
Voltage Rating
200VAC
Shell Size - Insert
S
Operating Temperature
-20°C ~ 125°C