MA01R140HAYBR600
DigiKey Part Number
670-MA01R140HAYBR600TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01R140HAYBR600CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01R140HAYBR600
Description
CONN RIGID SIDE R/A 140 POS
Detailed Description
140 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
MA01R140HAYBR600 Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Height Above Board
0.260" (6.60mm)
Number of Positions
140
Base Product Number
Pitch
0.025" (0.64mm)