MA01F140VABBR300
DigiKey Part Number
670-MA01F140VABBR300TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01F140VABBR300CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01F140VABBR300
Description
CONN FLOATING SIDE STR 140 POS
Detailed Description
140 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
MA01F140VABBR300 Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Mated Stacking Heights
14mm, 16mm, 24mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.484" (12.29mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)