MA01R140VADBR500
DigiKey Part Number
670-MA01R140VADBR500TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01R140VADBR500CT-ND - Cut Tape (CT)
670-MA01R140VADBR500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01R140VADBR500
Description
CONN RIGID SIDE STR 140 POS
Detailed Description
140 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
MA01R140VADBR500 Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
10mm, 16mm, 22mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.339" (8.60mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)