MA01R140VADBR500 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MA01R140VADBR500 |
Description | CONN RIGID SIDE STR 140 POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 140 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MA01R140VADBR500 Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer JAE Electronics | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm) |
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 10mm, 16mm, 22mm |
Number of Positions 140 | Height Above Board 0.339" (8.60mm) |
Pitch 0.025" (0.64mm) | Base Product Number |