EDK335M035A9BAA
DigiKey Part Number
399-6683-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6683-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6683-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK335M035A9BAA
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDK335M035A9BAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
12.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.64mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C