ESH336M035AC3KA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Unit Price: ₱3.35112
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Unit Price: ₱2.36443
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Panasonic Industry
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH336M035AC3KA
DigiKey Part Number
399-ESH336M035AC3KATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH336M035AC3KA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH336M035AC3KA Models
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C