T598D107M010AHS040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Unit Price: ₱121.28192
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 480
Unit Price: ₱99.45000
Datasheet
Vishay Sprague
In Stock: 9,240
Vishay Polytech
In Stock: 766
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
T598D107M010AHS040
DigiKey Part Number
399-T598D107M010AHS040TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598D107M010AHS040
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T598D107M010AHS040 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz