IXFH270N06T3
DigiKey Part Number
IXFH270N06T3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH270N06T3
Description
MOSFET N-CH 60V 270A TO247
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 270A (Tc) 480W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12600 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 100A, 10V