ACMS201209A301 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fair-Rite Products Corp.
In Stock: 126,856
Unit Price: ₱5.96000
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 3,750
Unit Price: ₱10.12000
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
300 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3A 50mOhm
ACMS201209A301
DigiKey Part Number
5262-ACMS201209A301TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-ACMS201209A301CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-ACMS201209A301DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACMS201209A301
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 1LN
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz