5.0SMLJ18A-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱38.70750
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 13,453
Unit Price: ₱55.98000
Datasheet
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
29.2V Clamp 172A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Micro Commercial Components Corporate Video
5.0SMLJ18A-TP
DigiKey Part Number
5.0SMLJ18A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMLJ18A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMLJ18A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMLJ18A-TP
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
172A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V