SMBJ20A-TP
DigiKey Part Number
SMBJ20A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ20A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ20A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ20A-TP
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 18.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V