MIC5231-3.3YM5-TR
DigiKey Part Number
576-2772-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2772-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2772-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5231-3.3YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 10MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5231-3.3YM5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
50dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 10mA