BLF03RD501GNED
DigiKey Part Number
490-BLF03RD501GNEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-BLF03RD501GNEDCT-ND - Cut Tape (CT)
490-BLF03RD501GNEDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLF03RD501GNED
Description
FERRITE BEAD 500 OHM 0201 1LN
Detailed Description
500 Ohms @ 2.4 GHz 1 Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 500mA 360mOhm
EDA/CAD Models
BLF03RD501GNED Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
DC Resistance (DCR) (Max)
360mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Impedance @ Frequency
500 Ohms @ 2.4 GHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)