NHD-1.8-160128UBC3
DigiKey Part Number
757-NHD-1.8-160128UBC3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.8-160128UBC3
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 1.8"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) OLED 8-Bit, Parallel, SPI 1.8" (44.96mm) 160 x 128
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-1.8-160128UBC3 Models
Category
Viewing Area
36.22mm W x 29.21mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Dot Pixels
160 x 128
Packaging
Box
Interface
8-Bit, Parallel, SPI
Part Status
Active
Controller Type
SSD1353
Display Type
OLED
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
1.8" (44.96mm)