NHD-1.91-176176UBC3
DigiKey Part Number
757-NHD-1.91-176176UBC3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.91-176176UBC3
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 1.91"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) OLED 8-Bit, Parallel, I2C, SPI 1.91" (48.51mm) 176 x 176
EDA/CAD Models
NHD-1.91-176176UBC3 Models
Category
Viewing Area
35.50mm W x 35.50mm H
Dot Pixels
176 x 176
Packaging
Box
Interface
8-Bit, Parallel, I2C, SPI
Controller Type
SSD1333
Display Type
OLED
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
1.91" (48.51mm)