NHD-2.7-12864WDW3-CTP
DigiKey Part Number
757-NHD-2.7-12864WDW3-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.7-12864WDW3-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED WHITE 2.7"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module White OLED - Passive Matrix 8-Bit, Parallel, I2C, SPI 2.7" (68.58mm) 128 x 64
EDA/CAD Models
NHD-2.7-12864WDW3-CTP Models
Category
Viewing Area
63.31mm W x 32.59mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
Without Backlight
Packaging
Box
Dot Pixels
128 x 64
Interface
8-Bit, Parallel, I2C, SPI
Display Type
OLED - Passive Matrix
Controller Type
SSD1322
Touchscreen
Capacitive
Graphics Color
White
Diagonal Screen Size
2.7" (68.58mm)