NHD-3.5-HDMI-HR-RSXP
DigiKey Part Number
757-NHD-3.5-HDMI-HR-RSXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-HDMI-HR-RSXP
Description
3.5" HI-RES IPS HDMI TFT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color HDMI, USB 3.5" (88.90mm) 640 x 480 (VGA)
EDA/CAD Models
NHD-3.5-HDMI-HR-RSXP Models
Category
Viewing Area
72.48mm W x 55.36mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
640 x 480 (VGA)
Interface
HDMI, USB
Display Type
TFT - Color
Controller Type
LT6911C
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)