LLS2W221MELA
DigiKey Part Number
493-2610-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2W221MELA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
LLS2W221MELA Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2737 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C