LLS2W820MELY
DigiKey Part Number
493-2595-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2W820MELY
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LLS2W820MELY Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.144 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C