LLS2W820MELZ
DigiKey Part Number
493-2596-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2W820MELZ
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
LLS2W820MELZ Models
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.144 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C