UCY2C471MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 221
Unit Price: ₱259.64000
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Unit Price: ₱0.00000
Datasheet
In Stock: 116
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 12
470 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UCY2C471MHD
DigiKey Part Number
493-5450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2C471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UCY2C471MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.92 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.84 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C