UVZ2C471MRD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Unit Price: ₱246.54000
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 221
Unit Price: ₱259.64000
Datasheet
In Stock: 116
470 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
VZ Series
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
UVZ2C471MRD
DigiKey Part Number
493-1395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ2C471MRD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ2C471MRD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.035 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C