UHD1V330MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 5,860
Unit Price: ₱13.10000
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 6,888
Unit Price: ₱23.22000
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Similar
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 556
Chinsan (Elite)
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHD1V330MDD
DigiKey Part Number
493-16787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1V330MDD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHD1V330MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
137.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
300 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C