UPJ2A2R2MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1,443
Unit Price: ₱27.39000
Datasheet
2.2 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ2A2R2MDD1TD
DigiKey Part Number
493-5133-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5133-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ2A2R2MDD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ2A2R2MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
21 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
43 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
6.6 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C