UPM2A2R2MDD1TD
DigiKey Part Number
493-11584-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11584-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2A2R2MDD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM2A2R2MDD1TD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
21 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
43 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
6.6 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C