UPS1J330MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1,285
Unit Price: ₱25.61000
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1,240
Unit Price: ₱35.13000
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 67
Panasonic Industry
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
Surge
Surge
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPS1J330MED
DigiKey Part Number
493-15847-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1J330MED
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS1J330MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
37.4 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
710 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C