EEU-FC1J330
DigiKey Part Number
P10764-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1J330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1J330 Models
Ripple Current @ Low Frequency
156 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.441" (11.20mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C