172-025-142R011
172-025-142R011
172-025-142R011
DigiKey Part Number
2625MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-142R011
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT WW
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
cms-datasheet
 cms-datasheet
Category
Termination
Wire Wrap
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Beige
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C