172-E25-113R001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Unit Price: ₱0.00000
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Unit Price: ₱603.24000
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 635
In Stock: 571
In Stock: 628
In Stock: 152
In Stock: 223
In Stock: 616
In Stock: 483
In Stock: 398
EDAC Inc.
EDAC Inc.
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-E25-113R001
172-E25-113R001
172-E25-113R001
DigiKey Part Number
1525MNEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E25-113R001
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-E25-113R001 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C