172-E25-113R911
172-E25-113R911
172-E25-113R911
DigiKey Part Number
2925MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E25-113R911
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
172-E25-113R911 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C