172-E37-202-911
DigiKey Part Number
202937FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-202-911
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C