174-E37-113R001
174-E37-113R001
174-E37-113R001
DigiKey Part Number
1174-137MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E37-113R001
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
174-E37-113R001 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C