172-E37-201R031
DigiKey Part Number
7137FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-201R031
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C