973-037-010R011
DigiKey Part Number
973-37BPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
973-037-010R011
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG BLK
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Unshielded
EDA/CAD Models
973-037-010R011 Models
Category
Cable Type
Round
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Number of Positions
37
Compatible Shell Size
C
Color
Black
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos