973-025-010R011
DigiKey Part Number
973-25BPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
973-025-010R011
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG BLK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
973-025-010R011 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Black
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos