979-037-020R121
DigiKey Part Number
979-37MPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
979-037-020R121
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG SHLD
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector 180° Shielded
EDA/CAD Models
979-037-020R121 Models
Category
Cable Type
Round
Shielding
Shielded
Primary Material
Plastic
Material
Plastic, Metallized
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Chrome
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos