979-025-020R121
DigiKey Part Number
979-25MPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
979-025-020R121
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG SHLD
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector 180° Shielded
EDA/CAD Models
979-025-020R121 Models
Category
Cable Type
Round
Shielding
Shielded
Primary Material
Plastic
Material
Plastic, Metallized
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Chrome
Number of Positions
25
Compatible Shell Size
B
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos