173-E25-213R001
173-E25-213R001
173-E25-213R001
DigiKey Part Number
1173-125FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173-E25-213R001
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
173-E25-213R001 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C