178-037-513R571
178-037-513R571
178-037-513R571
DigiKey Part Number
1137FFE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
178-037-513R571
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Detailed Description
37, 37 Position D-Sub - Stacked Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
178-037-513R571 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C); 4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C