772-E25-103R011
DigiKey Part Number
NOR1061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
772-E25-103R011
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
772-E25-103R011 Models
Current Rating (Amps)
5A
Features
Grounding Indents
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Wire Gauge
20-26 AWG
Brass
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C