772-E25-203R001
772-E25-203R001
NorComp Connector Solutions for Telematics
772-E25-203R001
DigiKey Part Number
NOR1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
772-E25-203R001
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
772-E25-203R001 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
White
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C