953-025-030R121 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Unit Price: ₱699.12000
Datasheet
25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 35° Shielded
953-025-030R121
DigiKey Part Number
953-25C35E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
953-025-030R121
Description
CONN BACKSHELL 25POS 35DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
953-025-030R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
35°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Metal, Zinc
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos