952-037-030R121
DigiKey Part Number
952-37SCE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
952-037-030R121
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
952-037-030R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Metal, Zinc
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
37
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
C
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos