973-015-020R121
DigiKey Part Number
973-15MPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
973-015-020R121
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG SHLD
Detailed Description
15 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
EDA/CAD Models
973-015-020R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Material
Plastic, Metallized
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Number of Positions
15
Compatible Shell Size
A
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos