172-E15-203R031
172-E15-203R031
172-E15-203R031
DigiKey Part Number
4115FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E15-203R031
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-E15-203R031 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C