979-015-010R031 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 979-15PGE-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 979-015-010R031 |
Description | CONN BACKSHELL 15POS 180DEG GRAY |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 979-015-010R031 Models |
Category | Cable Type Round |
Manufacturer NorComp Inc. | Cable Exit 180° |
Series | Shielding Unshielded |
Packaging Bulk | Primary Material Plastic |
Part Status Active | Material Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Accessory Type Two Piece Backshell | Hardware Assembly Hardware, Grommets |
Number of Positions 15 | Features Mating Screws 4-40 |
Compatible Shell Size A | Color Gray |
Compatible D-Sub Size 15pos and HD26pos | Base Product Number |